Stadig flere velger vanntette PE-kummer
PE-kummer blir stadig mer etterspurt – og det er ikke uten grunn. De er vanntette, enkle å montere og klare til sveising med en gang. I tillegg gir de en trygg og effektiv løsning for fremtidens vann- og avløpssystemer.
– Vi merker en tydelig endring i markedet. Flere og flere kommuner etterspør vanntette kumløsninger, sier Stian Ellburg, produktansvarlig for kum hos Hallingplast.
Kummene produseres av Haplast, som holder til i vakre Furuflaten i Lyngen i Troms.
– Kummene passer perfekt med våre rør og er enkle å montere. Vi deler mange av de samme verdiene når det gjelder kvalitet, så samarbeidet med Haplast føles helt naturlig, forteller Ellburg.
Han kjenner for øvrig Haplast bedre enn de fleste og har tidligere jobbet 12 år for plastprodusenten fra Troms.
Ønsker tette kummer som er enkle å vedlikeholde
Et godt eksempel på PE-kummens fordeler finner vi i Kristiansand Kommune, hvor en gammel vannledning til Vågsbygd nå byttes ut med en ny 710 mm PE-ledning. I prosjektet installeres også tre PE-kummer.
– Ledningen ligger under sjøvannstand, og vi har valgt PE-kummer for å sikre tørre og lett tilgjengelige kummer i fremtiden, sier Erlend Myrhaug, prosjektleder i Ingeniørvesenet i Kristiansand Kommune.
Den lokale entreprenøren Rørlegger Frigstad har ansvaret for utførelsen. – Kummen er klar til bruk med en gang, og det gjør det enkelt for oss å sveise og komme videre i arbeidet, sier daglig leder Andreas Frigstad.